niedziela, 18 września 2016

Jak powstaje wyciek. Anatomia wycieku. Część 2

Witam wszystkich.

Ty razem znowu o tym jak powstają wyciek, dlaczego tak pewny i niezawodny materiał do wykonywania instalacji jak rura z polipropylenu PP może być nieszczelna. Okazuje się, że może być nieszczelna i to nawet bardzo często jest. Część przecieków ujawnianych jest zaraz po jej wykonaniu przy próbach ciśnieniowych, są jednak wycieki, które czekają na swoje 5 minut, aż instalacja zostanie przykryta wylewką, a potem będą płytki albo co gorzej drewniany, klejony parkiet.

Do rzeczy.

Chciałem pokazać jak wygląda kształtka, mufa, rury PP z wyciekiem. Znalazłem ją pod posadzką w garażu u p. Andrzeja. Właściciel pozwolił mi ją pokroić na plasterki, dlatego też powstał ten post.

Mufa potrzebowała 14 lat użytkowania, żeby  zacząć przeciekać. To długo, proces niszczenia zgrzewu przebiegał stopniowo, ale nieubłaganie. Dlaczego jednak tak się stało, że zgrzew nie jest monolitem ? Dlaczego widoczna jest w strefie zgrzewania granica kształtki i rurki, a powyżej, po drugiej stronie mufy zgrzew jest tak płynny, że nie można odróżnić gdzie jest kształtka a gdzie rurka? Przyczyn może być kilka. Na pewno wszystkie mogą mieć  w nazwie ludzki błąd, zaniedbanie a czasem zwykłe niedopatrzenie. Jak napisałem w pierwszej części anatomii wycieku przyczyną mogła być niska temperatura zgrzewu, tak było prawdopodobnie i w tym przypadku.

Czynniki wpływające na niskiej jakości zgrzew to

- niska temperatura rurek i kształtek, materiał nie jest ogrzany do temperatury pracy
- niska temperatura otoczenia wykonywanej pracy
-zbyt duża zwłoka od momentu wyjęcia kształtek ze zgrzewarki do momentu ich połączenia
-uszkodzona zgrzewarka, nie nagrzewająca się do właściwej temperatury
-szarpanie za dopiero, co zgrzany element instalacji ( ciągły pośpiech ).

Od pewnego czasu robię wywiad z osobami, które doświadczają wycieków. Okazuje się, że większość cieknących  zgrzewanych instalacji została wykonana w okresie chłodów, kiedy w budynku lub mieszkaniu nie było jeszcze ogrzewania.

Zapraszam do kliknięcia na link do mojej strony WYCIEK.PL , gdzie proponuję pełną gamę usług związanych z lokalizacją wycieków wody w budynkach

Zajmujemy się także osuszaniem budynków i mieszkań po zalaniach - OSUSZ.TO


Mufa rury PP, z wyciekiem. Widoczne odspojenie rury od mufy.

Fragment mufy.

Zgrzew w ogóle nie chwycił, ten fragment mufy można bez problemy usunąć z rury.







Ten sam fragment, co powyżej tylko z innej strony.

Ten sam fragment , co powyżej. Mufa nie stanowi jedności z rurą.

Zaznaczyłem wyciek strzałką. Pomimo uszkodzenia zgrzewu na całej powierzchni rury, woda wyciekała tylko z jednego miejsca.

Zbliżenie zgrzewu

Bardzo ciekawe zdjęcie. Proszę zwrócić uwagę w dolnej części zgrzew jest uszkodzony w górnej jest monolitem.

Prawidłowo wykonany zgrzew

Prawidłowo zgrzana mufa rur PP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz