Witam wszystkich
Dzisiaj o wyciekach z rur kanalizacyjnych.
Wyróżniamy trzy podstawowe typy wycieków z rur kanalizacyjnych.
1. Błędy w montażu
- wyskoczenie rury z kielicha, lub brak podłączenia rury do reszty instalacji ( czyli cała woda z rury idzie pod posadzkę - w brew pozorom takie kuriozum zdarza się całkiem często - ma miejsce w nowych domach i powoduje ogromne straty w całkiem nowym budynku, dopiero co zamieszkałym)
- błędy w montażu rur - uszczelka jest, ale nie ustawiła się prawidłowo w kielichu i powoduje wypływ wody z instalacji.
- samoróbki czyli wszystkie operacje z rurami przeprowadzane z użyciem ciepłego powietrza. Plastikowa rura kanalizacyjna jest bardzo plastyczna, grube ścianki dają pole do popisu dla wszelkiej maści innowatorów instalacyjnych, którym w piątek o 15 nie chce się jechać do sklepu instalacyjnego tylko mają wizję samodzielnej przeróbki instalacji.
- gięcie rur na ciepłym powietrzu - kolana instalacyjne są dla miękkich
- kielichowanie rur na ciepłym powietrzu - uszczelki w kielichach są niepotrzebne i przereklamowane. Łączenie na gorąco to prawie jak zgrzewanie PP - to musi działać.
2. Brak uszczelki w kielichu pomiędzy rurami - bardzo częsty błąd - instalator mierzy i docina rury łącząc je bez uszczelek ( dla łatwiejszego połączenia) - dopiero właściwy montaż instalacji odbywa się z uszczelkami. Czasami zdarza się, że jakieś uszczelki zostaną, ale te zwykle szybko zostają schowane w kieszeni montażysty i sprawa jest załatwiona...
3. Uszkodzenie mechaniczne - zwykle powstałe już po montażu rur, w wyniku pracy innych ekip budowalnych.
- zmiażdżenia rur - zgniecenia rur - wiadomo coś spadło na posadzkę, uderzyło w rurę, z wierzchu nic nie było widać, ale cześć rury od strony wylewki została uszkodzona.
- przewierty rur - widziałem pion kanalizacyjny, przez który firma dostarczająca internet zrobiła otwory na wylot i przeciągnęła kabel - w ciągu roku dom została dość solidnie zalany.
- uszkodzenie przez kołki, dyble i wkręty - prawie normalna sprawa przy pracy podczas zabudowy kuchni lub łazienki.
Przewiercona rura kanalizacyjna |
Kołek w rurze fi 50 |
Błąd w montażu, widoczna uszczelka rury fi 32 |
Kołeczek rozporowy |
Pęknięta rura fi 50 |
Przewiercone na wylot |
Uszkodzenie rury na jej łączeniu |
Brak korka fi 50 na trójniku instalacji, powoduje to swobodny wypływ wody z rury kanalizacyjnej |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz