poniedziałek, 22 lutego 2016

Wyciek z CO, rura PEX.

Witam

OD dziś będę wiecej pisał przy każdym poście. Niby zdjęcia pokazują dużo, ale ważny jest też komentarz.

Wyciek z CO. Instlacja zrobiona z rur PEX, w mieszkaniu tylko grzeniki, Jeszcze słowo o samym mieszkaniu, gdzie był wyciek. Najpierw była podłoga na legarach dopiero później ogrzewanie, dlatego też hydraulicy wycieli w podłodze dziury, gdzie łączyli poszczególne rury PEX. Rury przepychali pomiędzy legarami , docinali i łaczyli. Wstęp jest bardzo ważny, ponieważ wyjaśnia na jakich zasadach miał miejsce ten wyciek.

Wyciek z CO otwierał się tylko na zimnej wodzie, jak instalacja zagrzała się do około 40 st C wyciek był bardzo niewielki, przy zagrzaniu instalacji do 60 st C niemalże ustawał.

Ciekawostka można by pomyśleć. Jedna z rur była za krótka i w czasie kiedy instalacja była wychłodzona jej długość zmniejszała się, pracując na skręcanej złączce.

W czasie zagrzewania instalacji rura wydłużała się, skutecznie zaciskając wyciek wody.

Kamera termowizyjna z powodu legarowanej podłogi nie wchodziła w grę.

Wyciek wykryłem za pomocą gazu znacznikowego. Instalacja była wychłodzona, więc nieszczelnośc była otwarta a gaz wychodził na zewnątrz.
Miejsce wycieku wody z instalacji CO wykonanej z rur PEX. Wskazana na zdjęciu rura była zbyt krótka i prawdopodobnie to było przyczyną powstawnia wycieku wody

Zbliżenie miejsca nieszczelnosci. Rura na górze była wciągnięta ze skrętki trójnika instalacji. Zmiany temperatury powodowały, że rura pracowała, z czasem powodując wyciek wody reagujący na zmiany temperatury instalacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz